V době nouze živte naději

Článek od Dr. Daina Heera

Jak poznat naději? Nejde o lineární proces. Naději nelze vymyslet ani vynutit. Je to něco, co je uloženo hluboko uvnitř, k čemu si můžeme zvolit přístup a čím můžeme být.

Co když je naděje energií větší budoucnosti, která může fungovat jako palivo v našich životech? A v dobách nejistoty a nesnází, které se v dnešní době zdají být velmi časté, se naděje stává naprosto klíčovou.

Něco důležitého si ujasněme: naděje není totéž co optimismus. Optimismus je přesvědčení, že všechno dobře dopadne, a upřednostňujeme víru před uvědoměním a volbou.

Naděje je naproti tomu dynamickou vědomou silou. Jde o aktivní zapojení a pěstování způsobu pohledu na svět, který vás žene k vašim snům bez ohledu na výzvy, kterým čelíte.

Tady je háček: odvrácenou stranou naděje je strach. A v našem světě je až příliš snadné sklouznout ke strachu a zoufalství. Zvláště když je strach dominantním paradigmatem, které je živeno médii, politiky, filmy a, buďme upřímní, většinou lidí, se kterými se stýkáte.

Většina strachu, o kterém si myslíte, že je váš, vám však nepatří. Přebrali jste ho od všeho a všech, se kterými denně přicházíte do styku. A někdy, ve svých paranoidnějších chvílích, si myslím, že je to záměrně ze strany těch, kteří mají moc.

Protože tento strach nás oslabuje; paralyzuje naše jednání tím, že aktivuje úzkostné dráhy v našem mozku a zdržuje nás dále od možností, které jsou ve skutečnosti vždy (vždy!) k dispozici. Strach není skutečný. Odvádí pozornost od našich nadějí a snů.

Dnes se slovo „snílek“ stalo téměř hanlivým výrazem. Jako by snílci nebyli přiměřeně bojácní, a proto se na ně nedá spolehnout. Ale svět byl vždy poháněn vpřed snílky! Lidmi, kteří se odvažují doufat.

Dovolte mi, abych zmínil pár lidí, kteří měli v poslední době velké naděje: Nelson Mandela, Rosa Parksová, Albert Einstein, Marie Curieová, Alan Turing, Amelia Earhartová, Raul Wallenberg, Harriet Tubmanová, Mahátma Gándhí, Steve Jobs a Martin Luther King.

A ano, sám jsem velký snílek a také nespokojenec. Ať už se dostanu k čemukoli, ať už dosáhnu v životě jakéhokoli pokroku nebo úspěchu, vždycky vím, že je toho možné víc. Vždycky doufám, že se objeví něco ještě většího. Mé přátele to přivádí k šílenství a mě to žene životem kupředu!

Tak funguje naděje. Je to emoce i způsob fungování. Naději sice můžeme prožívat v hlavě, ale je to také vědění, které vychází ze spojení daleko mimo nás. Ruku v ruce s ní pracují dva životně důležité systémy, přičemž oba jsou nezbytné k tomu, aby se naděje stala mocným nástrojem transformace.

Intuitivní, emocionální aspekt naděje je zakořeněn v důvěře, nikoli ve slepé důvěře nebo víře. Tento druh důvěry je založen na našem vnitřním, hlubokém vědění. Toto vědění je rychlejší než myšlení a vychází z našeho propojení se všemi, se vším, s vědomím a vesmírem.

Zjednodušeně řečeno, pokud je pro vás nějaká informace, směr nebo volba lehká, pokud je v ní cítit prostor, pak je tato volba v souladu s vaším věděním. Důvěřujte tomu!

Pak je tu funkční aspekt - zde se projevuje naše síla vůle. Jde o to, abychom se dokázali ptát - namísto vyvozování závěrů - kdykoli se objeví něco zdánlivě „špatného“. S každou otázkou se otevírají možnosti, které vedou k volbě, jež vede k dalším otázkám a možnostem. Běda, když naděje stále proudí, pohání a žene život kupředu.

A tady je to ještě pozoruhodnější: naděje nesídlí jen v jednotlivci, je to sdílená zkušenost a spolutvorba!

Doufáme-li společně, naděje se zvětšuje a živí. Stejně jako strach můžeme naději přebírat jeden od druhého. A tím naděje roste a podněcuje hluboké změny na úrovni jednotlivce i společnosti.

Pokaždé, když si položíte otázku, místo abyste šli k závěru - živíte naději.
Pokaždé, když věříte svému vědění, namísto paradigmatu strachu - živíte naději.
Pokaždé, když se ptáte, co je ještě možné - živíte naději.

Až budete příště ztrácet naději, rád bych vás vyzval, abyste si položili několik otázek:
Co je na tom správně, co mi zatím nedochází?
Co mě na této změně vzrušuje, co si nejsem ochoten připustit?
A co je tady ještě možné, co jsem ještě ani nezačal zkoumat?

Možná si vezměte do ruky telefon a otázky si napište, abyste je měli po ruce? Mohli byste je nazvat poznámkou: V době nouze živte naději!

 

Pokud se chcete do tohoto tématu ponořit hlouběji, Dr. Dain Heer zahajuje jedenáctidenní program s názvem „Obnovení naděje“. Stojí pouhých 22 dolarů. Více informací najdete zde